logo_inside_pacjenci.jpg

Astygmatyzm

Co powoduje astygmatyzm?

p_astygmatyzm.pngAstygmatyzm wynikający z nieregularnie ukształtowanej rogówki ma charakter wrodzony.

 

 

Jakie niedogodności pojawiają się przy astygmatyzmie?

 

Niewielki astygmatyzm i wynikająca z niego ametropia są często nawet przez pacjenta niezauważane.

Poważniejszy astygmatyzm wyraża się poprzez zaburzone lub zniekształcone widzenie na bliskie lub dalekie odległości. Ponieważ oko w sposób stały próbuje wyostrzyć zniekształcony obraz poprzez dostosowanie siły refrakcji (akomodacja),dotknięci tym ludzie cierpią na bóle głowy i napięcie oczu.

 

p_astygmatyzm2.png

 

Co rozumiemy przez nieregularną krzywiznę rogówki?

Gdy przezroczysta rogówka oka jest zakrzywiona w różny sposób w różnych miejscach – wówczas mamy do czynienia ze specjalnym (ale nie rzadkim) typem wady wzroku – astygmatyzmem. W tej wadzie gałka oczna tworzy  odmienny, zniekształcony obraz na siatkówce.

 

 

 

 

Astygmatyzm i co się za nim kryje

W prawidłowym oku, promienie światła są reprodukowane jako punkty na siatkówce. W oczach z astygmatyzmem , na siatkówce powstaje „linia”. Wynika to z faktu, że rogówka nie jest zakrzywiona regularnie, jak w szkiełku zegarkowym, ale jest zakrzywiona w różny sposób w różnych kierunkach (promienie prostopadłe).

Lekarze rozróżniają następujące formy astygmatyzmu:


  • Astygmatyzm regularny zazwyczaj posiada charakter wrodzony. Nie zmienia się w przeciągu życia. W regularnym astygmatyzmie podstawowe południki znajdują się pod kątem 90 stopni od siebie (prostopadłe do siebie wzajemnie).

  • Nieregularny astygmatyzm jest spowodowany, przykładowo, przez blizny na rogówce (rogówkowy) lub zaćmę z nieregularną przezroczystością soczewek (soczewkowy).

  • Przejściowy astygmatyzm może wystąpić po chirurgicznym leczeniu jaskry lub zaćmy, jeśli dojdzie do zmiany kształtu rogówki.

Ogólnie, astygmatyzm może wystąpić w połączeniu z innymi formami nieprawidłowego widzenia (np. krótkowzroczność lub nadwzroczność).

 

Astygmatyzm wynikający z nieregularnie ukształtowanej rogówki ma charakter wrodzony. 


Jakie niedogodności pojawiają się przy astygmatyzmie?

Niewielki astygmatyzm i wynikająca z niego ametropia są często nawet przez pacjenta niezauważane.

Poważniejszy astygmatyzm wyraża się poprzez zaburzone lub zniekształcone widzenie na bliskie lub dalekie odległości. Ponieważ oko w sposób stały próbuje wyostrzyć zniekształcony obraz poprzez dostosowanie siły refrakcji (akomodacja),  dotknięci tym ludzie cierpią na bóle głowy i napięcie oczu.

 

W jaki sposób można skorygować astygmatyzm?

Zazwyczaj jest to możliwe przy pomocy okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej:

  • Szkła: stosowane są tzw. szkła cylindryczne. Światło wchodzące w postaci linii równoległych jest reprodukowane na siatkówce jako pojedyncze skupisko, co powoduje, że tego rodzaju soczewki dają czysty obraz. 
  • Soczewki kontaktowe: alternatywnie lub dodatkowo, oprócz szkieł okularowych, stosowane mogą być  normalne lub sztywne cylindryczne soczewki kontaktowe.
  • Chirurgia refrakcyjna: możliwa jest wysokiej jakości korekcja chirurgiczna astygmatyzmu. Jest to w szczególności wskazane wtedy kiedy z dowolnego powodu, pacjent nie może nosić okularów lub szkieł kontaktowych. Lekarz musi dokładnie przebadać pacjenta, zanim udzieli odpowiedniej porady przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek operacji.


Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0