Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

ast1

ast2


Co rozumiemy przez nieregularną krzywiznę rogówki?

Gdy przezroczysta rogówka oka jest zakrzywiona w różny sposób w różnych miejscach – wówczas mamy do czynienia ze specjalnym (ale nie rzadkim) typem wady wzroku – astygmatyzmem. W tej wadzie gałka oczna tworzy odmienny, zniekształcony obraz na siatkówce.


Astygmatyzm i co się za nim kryje

W prawidłowym oku, promienie światła są reprodukowane jako punkty na siatkówce. W oczach z astygmatyzmem, na siatkówce powstaje „linia”. Wynika to z faktu, że rogówka nie jest zakrzywiona regularnie, jak w szkiełku zegarkowym, ale jest zakrzywiona w różny sposób w różnych kierunkach (promienie prostopadłe).


Formy astygmatyzmu

Lekarze rozróżniają następujące formy astygmatyzmu:

  • Astygmatyzm regularny zazwyczaj posiada charakter wrodzony. Nie zmienia się w przeciągu życia. W regularnym astygmatyzmie podstawowe południki znajdują się pod kątem 90 stopni od siebie (prostopadłe do siebie wzajemnie).
  • Nieregularny astygmatyzm jest spowodowany, przykładowo, przez blizny na rogówce (rogówkowy) lub zaćmę z nieregularną przezroczystością soczewek (soczewkowy).
  • Przejściowy astygmatyzm może wystąpić po chirurgicznym leczeniu jaskry lub zaćmy, jeśli dojdzie do zmiany kształtu rogówki.

Ogólnie, astygmatyzm może wystąpić w połączeniu z innymi formami nieprawidłowego widzenia (np. krótkowzroczność lub nadwzroczność).


Co powoduje astygmatyzm?

Astygmatyzm wynikający z nieregularnie ukształtowanej rogówki ma charakter wrodzony. 


Jakie niedogodności pojawiają się przy astygmatyzmie?

Niewielki astygmatyzm i wynikająca z niego ametropia są często nawet przez pacjenta niezauważane.

Poważniejszy astygmatyzm wyraża się poprzez zaburzone lub zniekształcone widzenie na bliskie lub dalekie odległości. Ponieważ oko w sposób stały próbuje wyostrzyć zniekształcony obraz poprzez dostosowanie siły refrakcji (akomodacja),  dotknięci tym ludzie cierpią na bóle głowy i napięcie oczu.


W jaki sposób można skorygować astygmatyzm?

Zazwyczaj jest to możliwe przy pomocy okularów, soczewek ł kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej:

  • Szkła: Stosowane są tzw. szkła cylindryczne. Światło wchodzące w postaci linii równoległych jest reprodukowane na siatkówce jako pojedyncze skupisko, co powoduje, że tego rodzaju soczewki dają czysty obraz. 
  • Soczewki kontaktowe: Alternatywnie lub dodatkowo, oprócz szkieł okularowych, stosowane mogą być  normalne lub sztywne cylindryczne soczewki kontaktowe.
  • Chirurgia refrakcyjna: Możliwa jest wysokiej jakości korekcja chirurgiczna astygmatyzmu. Jest to w szczególności wskazane wtedy kiedy z dowolnego powodu, pacjent nie może nosić okularów lub szkieł kontaktowych. Lekarz musi dokładnie przebadać pacjenta, zanim udzieli odpowiedniej porady przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek operacji.