Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

jas1

jas2


Jaskra - kiedy nerw wzrokowy jest zagrożony

Jaskra to  choroba oczu, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek nerwowych siatkówki. Pozostawiona bez leczenia, jaskra powoduje postępujący zanik pola widzenia oraz ślepotę.


Ciśnienie – najczęstsza przyczyna jaskry

Przednia część oka, widoczna z zewnątrz, zawiera przezroczysty płyn zwany  cieczą wodnistą. Ciecz wodnista powstaje w oku w niewielkich ilościach. Po pewnym czasie jest usuwana z oka przez mały kanał (kanał Schlemma).

Ciecz wodnista odżywia i stabilizuje oko oraz powoduje pewne ciśnienie wewnętrzne, jak powietrze w piłce. W przypadku najczęstszych form jaskry, odprowadzanie cieczy wodnistej z oka jest niewystarczające. Kiedy produkowane jest więcej cieczy wodnistej niż może zostać odprowadzone, w oczach wzrasta ciśnienie. Jeśli ciśnienie jest stale zbyt wysokie, może to prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym utraty wzroku, a ostatecznie do ślepoty.


„Rodzina jaskry”

Istnieją różne formy jaskry: najczęstsza jest jaskra otwartego kąta. Nie powoduje ona żadnych objawów przez całkiem długi czas i często jest zauważana przez pacjenta kiedy jest już za późno. Jaskra z normalnym ciśnieniem jest spowodowana nie wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, niszczącego wzrok ale nerw wzrokowy jest uszkadzany przez inne czynniki, takie jak, przykładowo,  niewystarczające krążenie w oku. Jaskra z zamkniętym kątem jest rzadsza. Ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku rośnie w szczególnie wysoki sposób. Typowe ostre objawy to pogorszenie wzroku, ból i zawroty głowy.

Jeśli przyczyną jaskry jest inna choroba oka lub choroba ogólna, mówimy o jaskrze wtórnej. Jej przyczynami może być niedrożność naczyń siatkówki lub zmiany siatkówki na wskutek cukrzycy, urazów oraz złego uformowania oczu.


Brak bólu – brak ostrzeżenia

Jaskra skrada się w sposób niedostrzegany przez pacjenta (z wyjątkiem jaskry z zamkniętym kątem). Pole widzenia  zmniejsza się stopniowo, dotknięta nim osoba nie zauważa zmniejszonego pola widzenia przez długi czas.

UWAGA: Tylko badanie przez okulistę może wyjaśnić czy istnieje zwiększone ryzyko jaskry.


Czynniki ryzyka jaskry

W chwili obecnej wiemy, że jaskra ma wiele przyczyn. Dwa najważniejsze czynniki ryzyka, które można ocenić tylko w badaniu okulistycznym to:

  • zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe
  • odchylenie od normalnego krążenia krwi w obrębie nerwu wzrokowego oraz siatkówki

Są również inne czynniki, np.

  • Wiek: starsi ludzie są bardziej podatni niż młodsi
  • Predyspozycja genetyczna : jaskra w rodzinie zwiększa ryzyko
  • Duża miopia: krótkowidz od -5 dioptrii jest obciążony  większym ryzykiem jaskry
  • Grubość rogówki: rogówka, która jest zbyt cienka lub zbyt sztywna (gruba) może zniekształcać wyniki badań ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • Migrena i zespół bezdechu (chrapanie): mogą wskazywać na jaskrę
  • Dodatkowe choroby takie jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) lub niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi) 


Najlepsza ochrona to wczesna diagnoza przez okulistę

Istnieje tylko jeden sposób diagnozy (lub wykluczenia) jaskry: badanie przez okulistę. W wieku około 40 lat  ryzyko jaskry staje się wyższe. Należy odwiedzać okulistę jeśli jaskra występuje w rodzinie. Osoby krótkowidzące oraz cukrzycy z zaawansowanymi zmianami w oczach są również zagrożone zwiększonym ryzykiem.

Osoby należące do grupy wysokiego ryzyka powinny badać swoje oczy w regularnych odstępach. Badanie nerwu wzrokowego przez okulistę jest bezbolesne i wykonywane w połączeniu z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

UWAGA: Jeśli nerw wzrokowy został już uszkodzony lub pole widzenia uległo pogorszeniu, może to niestety być nieodwracalne. Każde leczenie nie może zrobić nic więcej ponad zachowanie tego co jeszcze pozostało ze wzroku. Tym samym, im wcześniejsze leczenie, tym lepsza perspektywa.


Jak leczymy jaskrę

UWAGA: Wczesna diagnoza o leczenie może zazwyczaj zapobiec dalszej utracie widzenia.

Początkowe leczenie obejmuje leki, zazwyczaj krople do oczu. Liczba leków, jak również częstotliwość dziennego podawania zależy od stadium choroby.

Niestety, efekt zmniejszenia ciśnienia prze krople może nie wystarczyć, lub krople nie są używane przez pacjenta właściwie. Chociaż lek na jaskrę jest często jedynie „nakrapiany” na oko, występują skutki uboczne, jak dla wszystkich leków. Jeśli efekty uboczne są nietolerowane, należy, po konsultacji z okulistą, zaprzestać stosowania konkretnych kropli.