Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

kr1

kr2


Czym naprawdę jest krótkowzroczność?

Można powiedzieć że osoby z krótkowzrocznością nie mają głębi widzenia. Im bliższy przedmiot, tym ostrzej widziany.

W tym względzie, oko krótkowzroczne może być nawet lepsze od „normalnego”.


Co się za tym kryje?

Miopia pojawia się wówczas, gdy gałka oczna jest zbyt długa w porównaniu do siły refrakcyjnej rogówki i soczewki. Oznacza to, że promienie  światła są skupiane przez rogówkę i soczewkę, ale obraz skupia się przed siatkówką (ponieważ gałka oczna jest zbyt długa). Prowadzi to do powstania na siatkówce rozmytego  obrazu  (patrz ilustracja). Przy „normalnym” widzeniu promienie światła ogniskują  się bezpośrednio na siatkówce, tworząc ostry obraz.


Krótkowzroczność  związana z wiekiem?

Wraz z wiekiem oko traci swoją zdolność do dostosowania się do bliskich odległości. Niemal każdy będzie prędzej czy później potrzebował okularów do czytania (starczowzroczność). Jako osoba krótkowzroczna można się cieszyć korzyścią, że oko jest wstępnie przystosowane do bliskich odległości – okulary do czytania będą potrzebne na dalszym etapie.


Dlaczego niektórzy są krótkowzroczni a inni nie?

Dokładne przyczyny wystąpienia lub postępowania miopii są nieznane. Istnieją jednak pewne czynniki, np. pewne choroby czy dziedziczenie. Nie można krótkowzroczności leczyć lekami lub poprawić dzięki treningowi.  


Czy są choroby wywołujące krótkowzroczność?

Tak. Cukrzyca (miopia przejściowa), stłuczenia gałki ocznej, jaskra w dzieciństwie, astygmatyzm lub zespół Downa mogą stanowić niektóre przyczyny. U osób starszych, tak zwana zaćma jądrowa, będąca specjalną formą zaćmy może powodować  miopię.


Czy krótkowzroczność może być dziedziczna?

Tak niestety jest.

WSKAZÓWKA: Dzieci osób krótkowzrocznych powinny regularnie odwiedzać okulistę celem dokonania wczesnej diagnozy.


Czy krótkowzroczność jest niebezpieczna dla zdrowia?

Niestety, wiąże się z nią pewne ryzyko. Ryzyko odklejenia się Sitkówki jest nieco wyższe jeśli gałka oczna jest zbyt długa j. Wysoka krótkowzroczność  również sprzyja innym chorobom oka, takim jak przykładowo,  jaska otwartego kąta.

I na odwrót, miopia może również wynikać z innych chorób, tym samym:

WSKAZÓWKA: Należy regularnie odwiedzać okulistę (powiedzmy raz do roku).

Krótkowzroczność (miopia) stanowi formę wady wzroku. Osoby krótkowzroczne widzą ostro tylko na bliskie odległości, stąd nazwa.


Co można zrobić żeby zapobiec krótkowzroczności?

Okulista mierzy siłę refrakcji oka, a tym samym stopień miopii. Krótkowzroczność można korygować na różne sposoby.

Jeśli stosowane są  szkła korekcyjne, okulista wykorzystuje okularowe szkła rozpraszające. Naturalna soczewka właściwie wspomagana okularami skupiają promienie równoległe na siatkówce (patrz ilustracja) i powstaje ostry obraz. Moc szkieł korekcyjnych jest wyrażana w dioptriach, minus. 

Soczewki kontaktowe również zapewniają optymalną ostrość widzenia przy wysokiej krótkowzroczności. Ważne jest aby oko tolerowało soczewki kontaktowe, należy przestrzegać zasad stosowania oraz stosować regularne kontrole.

Korekcja chirurgiczna  miopii mai może mieć sens z wielu powodów. Tak zwana chirurgia refrakcyjna (operacja, która zmienia całkowitą siłę refrakcyjną oka) charakteryzuje się obecnie wysoką jakością. Z okulistą można skonsultować właściwą metodę chirurgiczną. Wszechstronna i kompetentna konsultacja jest bardzo ważna.