Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

nad1

nad2


Czym jest naprawdę nadwzroczność (dalekowzroczność)?

Nadwzroczność, zwana popularnie dalekowzrocznością, stanowi formę wady wzroku. Osoby nadwzroczne widzą rozmazany obraz skupiając wzrok na przedmiotach bliskich. Im dalej odsunie się przedmiot od oka, tym jego obraz staje się  ostrzejszy.


Co się za tym kryje ?

Nadwzroczność pojawia się wtedy, gdy gałka oczna jest zbyt krótka w stosunku do siły łamiącej soczewki, lub siły refrakcji rogówki i soczewki są zbyt małe. W konsekwencji, promienie światła nie skupiają się bezpośrednio na siatkówce, ale za nią. W wyniku tego na siatkówce powstaje rozmazany obraz (patrz ilustracja). Przy normalnym widzeniu promienie światła są załamywane w taki sposób, że ostry obraz powstaje bezpośrednio na siatkówce.


Dlaczego jedne osoby staja się nadwzroczne, a inne nie?

Nadwzroczność jest dziedziczna. Nie można jej zapobiegać, ale można ją korygować.

W starszym wieku, na wskutek zmniejszenia się elastyczności soczewki rozwija się tzw. starczowzroczność. W rozumieniu medycznym, różni się ona od dziedzicznej nadwzroczności i na tej stronie opisano ja gdzie indziej.

Istnieje jeszcze kilka  innych przyczyn. Operacja zaćmy, podczas której nie wprowadzono sztucznej soczewki powoduje ciężką nadwzroczność. Dyslokacja soczewki (zwichnięcie soczewki) również może prowadzić do nadwzroczności.


Czy nadwzroczność jest dziedziczna?

Tak, w większości przypadków tak jest.

WSKAZÓWKA: Dzieci dalekowzrocznych rodziców powinny regularnie odwiedzać okulistę. Ponieważ młode oko ma większą zdolność do akomodacji (przystosowania do odległości), dalekowzroczność można w pełni zdiagnozować dopiero w wieku nastoletnim.

I na odwrót: ponieważ gałka oczna ulega zmianie w wieku nastoletnim, dalekowzroczność może ulec poprawie po osiągnięciu wieku dorosłego.


Jakie dolegliwości towarzyszą nadwzroczności?

- Zamazane widzenie
Przedmioty znajdujące się blisko nie mogą być widziane ostro bez pomocy. Nadwzroczność jest często spotykana u dzieci rozpoczynających szkołę, kiedy nauka czytania okazuje się być trudna lub kiedy dzieci nie widzą tego, co jest napisane na tablicy.

- Ból głowy, napięcie oczu
Soczewki zmieniają swój kształt za pośrednictwem  mięśnia rzęskowego  w trakcie akomodacji oka. Młodzi ludzie mogą zatem korygować dalekowzroczność, chociaż na dłuższą metę prowadzi to do napięcia oka. Silne dopasowanie może prowadzić do napięciowych bólów głowy, zawrotów głowy i zmęczenia, zapalenia oka i podrażnienia oczu.

- Ryzyko jaskry
Osoby z dalekowzrocznością są niestety w zwiększonym stopniu narażone na ryzyko jaskry. Jaskra zazwyczaj wynika ze wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, często w wyniku niewielkiego wypływu cieczy wodnistej.

WSKAZÓWKA: Należy regularnie odwiedzać okulistę (co najmniej raz do roku).


W jaki sposób można skorygować nadwzroczność?

Okulista mierzy siłę łamiącą oka, a tym samym stopień nadwzroczności. W celu otrzymania dokładnych wartości, dzieciom  trzeba podać krople do oczu zmniejszające akomodację.

Okuliści mają do dyspozycji wiele metod korygowania:

- Okulary korekcyjne: Dalekowzroczność jest korygowana za pomocą specjalnie zakrzywionych szkieł (wypukłych). Zwiększa to siłę refrakcji naturalnych soczewek  i powoduje, że przedmiot jest przedstawiany na siatkówce w sposób ostry (nie zaś za siatkówką!). Siła szkieł korekcyjnych jest wyrażana w dioptriach, dodatnich.

- Soczewki kontaktowe: Po zmierzeniu siły refrakcyjnej powierzchni rogówki oka i zbadaniu oka, okulista wybierze  i zaadaptuje właściwe soczewki kontaktowe. Przy stosowaniu zgodnie z instrukcją, soczewki kontaktowe mogą być noszone przez wiele lat bez jakichkolwiek problemów.

WSKAZÓWKA: Regularne badanie oczu i właściwe posługiwanie się soczewkami kontaktowymi zachowuje zdrowe oczy.

Chirurgia: Tak zwana chirurgia refrakcyjna spełnia wysokiej jakości standardy. W zależności od stopnia nadwzroczności, okulista może zalecić odpowiednią operację. Właściwe i wszechstronne zbadanie oka jest oczywiście wymagane.