Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Chirurgia refrakcyjna – korekcja nieprawidłowego widzenia

Poza okularami lub soczewkami  kontaktowymi, istnieją zaawansowane procedury chirurgiczne, które redukują lub całkowicie eliminują  niektóre  wady wzroku.

Wszystkie te procedury podsumowano terminem „chirurgia refrakcyjna”.


Widzieć bez okularów

Okulary lub soczewki kontaktowe są często postrzegane jako niewygodne lub przeszkadzające w codziennym życiu. Wiele osób myśli że mogą być bardziej atrakcyjne bez nich.

Tego rodzaju osoby mogą się poddać chirurgii refrakcyjnej.

Rozróżniamy:

  • Procedura z laserem exscimerowym (EPI-LASIK, PRK, LASIK)
  • Implantacja wewnątrzgałkowych, sztucznych soczewek (przy zachowaniu soczewki naturalnej)
  • Zastąpienie soczewki naturalnej  z soczewką sztuczną

Inne rzadsze procedury to:

  • Keratoplastyka konduktywna
  • Keratotomia astygmatyczna
  • Rąbkowe nacięcia relaksacyjne


Co się dzieje podczas operacji refrakcyjnej?

Chirurgia refrakcyjna polega na korekcji wadliwej refrakcji poprzez operację rogówki lub soczewki. Po zabiegu promienie światła są załamywane w taki sposób, że na siatkówce powstaje ostry obraz. Dodatkowe pomoce optyczne nie są już potrzebne.


Leczenie za pomocą lasera exscimerowego

Rogówka najsilniej załamuje promienie światła układzie optycznym oka i jest w związku  z tym bardzo zaangażowana w kreowanie ostrego obrazu. W chwili obecnej można zmienić  siłę refrakcyjną rogówki za pomocą zimnego lasera kontrolowanego komputerem w taki sposób, że nadwzroczność lub krótkowzroczność można skorygować promieniem lasera usuwającego bardzo cienkie warstwy rogówki.

Istnieją różne odpowiednie technologie. 

PRK

Najstarszy typ zabiegu – nabłonek rogówki jest usuwany mechanicznie, potem wykonywany jest zabieg laserem excimerowym.

EPI-LASIK

Nabłonek rogówki  jest odseparowywany  przy pomocy epikeratomu i unoszony  . Następnie działa laser, a po skończeniu jego pracy, nabłonek jest umieszczany z powrotem w swojej pozycji oryginalnej. Kilka dni zajmuje odzyskanie zdolności widzenia przez oko.

LASEK

Nabłonek rogówki jest odseparowywany przy pomocy roztworu etanolu, potem wykonywany jest zabieg laserem excimerowym.

LASIK

Inne technologia, procedura LASIK, najpierw częściowo odcina się cienki płatek tkanki rogówki za pomocą specjalnego narzędzia – mikrokeratomu lub specjalnego lasera (laser femtosekundowy). Po odsunięciu na bok płatka rogówki (nie jest on odcięty do końca) stosowany jest laser exscimerowy. Jeśli rogówka jest operowana zgodnie z planem, płatek wraca na swoje miejsce na zoperowanej rogówce.


Kto może być leczony laserem refrakcyjnym?

Chirurgiczna korekcja wadliwego wzroku nie jest możliwa dla każdego i , jak przy każdej operacji, wiąże się z pewnym ryzykiem. Zazwyczaj  przyjmuje się, że możliwe jest skuteczne leczenie laserem krótkowzroczności w zakresie do -8 dpt, nadwzroczności i astygmatyzmu w zakresie  3 do 4 dpt. jednak ostateczną decyzję o wyborze rodzaju procedury jaką można zaproponować pacjentowi i maksymalnym zakresie korekcji w każdym przypadku podejmuje lekarz okulista.  Osoby ze starczowzrocznością nie mogą być leczone za pomocą lasera exscimerowego, podobnie jak małe dzieci i młode osoby ze zmieniającymi się wartościami refrakcyjnymi. Dodatkowo, kryteria wykluczające to cienka rogówka, zaćma  objawowa, jaskra wiążąca się z rzeczywistą utratą wzroku oraz degeneracja siatkówki.

Oczywiście, jak każdy zabieg chirurgiczny oka, leczenie laserem może mieć miejsce tylko po bardzo dokładnym zbadaniu oka.


Czy leczenie laserem jest bezpieczne?

Jeśli diagnoza była prawidłowa i pacjent współpracuje, zaś leczenie pooperacyjne jest dobre, istnieje tylko minimalne ryzyko. Pewne możliwe efekty uboczne, takie jak słabe widzenie o zmroku lub suchość oczu zazwyczaj przechodzą po kilku tygodniach. Infekcje rany lub inne infekcje są bardzo rzadkie, a jeśli się pojawiają, są szybko leczone.


Jaki jest wynik leczenia laserem?

W większości przypadków, stosowanie lasera może zostać wyliczone w taki sposób, że uzyskana może zostać pożądana refrakcja (normalne widzenie).


Chirurgia refrakcyjna soczewki

Leczenie laserowe i implantacja soczewek stanowią najnowszy postęp medyczno-techniczny. Należy jednak zauważyć, że wyników leczenia laserem nie można odwrócić, i nie każdy rodzaj wady wzroku można nim leczyć z sukcesem.

Zazwyczaj, sztuczna soczewka (fakijna soczewka przedniokomorowa) jest wkładana do oka w celu wspomagania soczewki naturalnej (w przeciwieństwie do zabiegu usunięcia zaćmy, gdzie soczewka naturalna jest usuwana a na jej miejsce jest wszczepiana soczewka sztuczna). Soczewki fakijne można w razie potrzeby ponownie usunąć. Korygowane mogą być wszystkie rodzaje wad wzroku.

Starsze osoby cierpiące z powodu starczowzroczności, a nawet zaćmy na wczesnym stadium mogą też mieć naturalne soczewki zastąpione soczewkami wewnątrzgałkowymi.


Co się dzieje po implantacji soczewek? 

Leczenie ambulatoryjne zajmuje około 10 minut. Sztuczne soczewki fakijne są wkładane do oka i mocowane do źrenicy. Tuż po zabiegu chirurgicznym pacjent może wrócić do domu.


Kto może mieć zaimplantowane soczewki?

Leczone mogą być osoby krótkowzroczne, nadwzroczne i astygmatyczne, pod warunkiem, że:

  • mają co najmniej 18 lat
  • mają stabilne wartości refrakcyjne, tj. bez zmian w przeciągu ostatniego roku
  • są w dobrym stanie zdrowia