Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Życie bez „zasłony” – operacja zaćmy

Ponieważ nie istnieją leki skutecznie walczące z zaćmą, jedyną możliwością jaka pozostaje jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy. Naturalna, zmętniała soczewka jest podczas takiego zabiegu zastępowana sztuczną zwijalną soczewką wewnątrzgąłkową.

Operacja usunięcia zaćmy jest  jedną z najczęściej wykonywanych. Komplikacje są bardzo rzadkie, a szanse na sukces bardzo duże. Ponad 90% pacjentów widzi znacząco lepiej po zabiegu, niż przed nim (źródło: BVA).


Kiedy powinno się zoperować zaćmę?

Czas zabiegu musi zostać uzgodniony z okulistą. Jeśli możecie Państwo ciągle wykonywać codzienne zadania, zazwyczaj nie ma powodu do pośpiechu. Jeśli istnieją specjalne wymagania w pracy, przykładowo, podczas prowadzenia samochodu, wówczas zaleca się wcześniejszy zabieg.


Co się może zdarzyć podczas zabiegu?

Naturalne soczewki składają się z szeregu części, zamkniętych w torebce  soczewki. Obecnie, w trakcie usuwania zaćmy, chirurg nie usuwa już całej zmętniałej soczewki, ale pozostawia tylną i boczną torebkę  soczewki na miejscu. Najczęściej stosowana obecnie procedura obejmuje otwarcie torebki soczewki za pomocą okrągłego nacięcia o długości tylko kilku milimetrów. Następnie jądro i rdzeń soczewki są usuwane.

Sztuczne soczewki są wykonywane z miękkiego materiału i wsuwane przez bardzo małe nacięcia. Współczesne miękkie soczewki są zwijalne, dlatego cięcie może być bardzo nieduże.

W zależności od tego, jak przebiega  zabieg oraz w zależności od specyficznej diagnozy, soczewki mogą zostać r wprowadzone za tęczówką do komory tylnej lub, czasami, przed tęczówką do komory przedniej.  

 
Jak należy przygotować się do zabiegu?

Okulista zapyta Państwa o stan zdrowia i omówi leczenie, zleci również dodatkowe niezbędne badania. Oko zostanie  zbadane i zmierzone. Wyliczona zostanie  wartość refrakcyjna (moc) sztucznej soczewki, która musi być wszczepiona podczas zabiegu – istnieją różne typy soczewek, które różnią się swoim zastosowaniem do widzenia bliży lub dali. Istnieją również wyjątkowe soczewki.

Kilka dni przed operacją trzeba zacząć stosować krople lub maści. Zazwyczaj operuje się tylko jedno oko.

 
Klinika czy ambulatorium?

Współczesna technologia pozwala pacjentom z zaćmą na poddanie się operacji ambulatoryjnie i wyjście do domu po kilku godzinach. Jednak jeśli konieczne jest pozostanie w szpitalu,pobyt taki  trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni. Zabieg ambulatoryjny jest przeprowadzany w szpitalach oraz w okulistycznych ośrodkach chirurgicznych.


Czy zabieg jest bolesny?

Nie powinien - zostaną Państwu podane środki znieczulające i niewiele Państwo poczują ( być może nic). W zależności od środka znieczulającego, ruchomość oka, powiek, jak również przekazywanie obrazów przez nerw wzrokowy jest raczej ograniczona.


Współczesne soczewki wewnątrzgałkowe – wskazówki i nowości

Soczewki wewnątrzgałkowe implantowano z sukcesem przez ponad 50 lat. Dzisiaj praktycznie wszyscy pacjenci mogą nosić soczewki wewnątrzgałkowe. Nie trzeba  się do nich przyzwyczajać i nie muszą być wymieniane z powodu znoszenia i rozerwania. Odnotowuje się znaczący postęp w rozwoju materiałów soczewkowych, jak również w technologii i metodach implantacji.

Soczewki wewnątrzgałkowe są wykonane z tworzyw sztucznych, np., różnych akrylanów lub silikonów. Ich optycznie efektywna część ma średnicę około 6 mm, ruchome, elastyczne „nóżki" są przymocowane do krawędzi, co umożliwia ich bezpieczne mocowanie w oku. Soczewki, które są zazwyczaj implantowane to miękkie soczewki wszczepiane w formie zrolowanej lub złożonej przy pomocy specjalnych systemów do implantacji. Obecnie standardem jest soczewka, która daje ostre obrazy przedmiotów w dali lub w bliży lub w odległościach pośrednich . Tego rodzaju soczewki nazywamy jednoogniskowymi  soczewkami wewnątrzgałkowymi.

 
Soczewki specjalne (Soczewki Premium)

Istnieją również sztuczne soczewki, które zapewniają dobrą ostrość widzenia zarówno w dali, bliży, jak i na odległości pośrednie. Istnieją także inne soczewki specjalne, które pozwalają korygować niektóre rodzaje astygmatyzmu. Istnieją również soczewki ze specjalnym kolorowym filtrem dla lepszej ochrony siatkówki.


Czytanie bez okularów – soczewki wieloogniskowe

Stanowią one najnowsze osiągnięcie w rozwoju soczewek wewnątrzgałkowych.
Soczewki dają co najmniej dwa ostre obrazy na siatkówce i umożliwiają dobre widzenie przy bliskiej odległości oraz w dali. Nowa generacja wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych daje trzy ostre obrazy na siatkówce. Tym samym, można na stale widzieć ostro w dali, bliży i na odległość pośrednią. To ostatnie jest ważne, np. w przypadku pracy z komputerem.


Wieloogniskowe soczewki są dobre dla wielu pacjentów!

To czy można nosić soczewki wieloogniskowe można określić na podstawie rozmowy oraz po wstępnym zbadaniu przez lekarza. Jeśli występują inne choroby oczu (np. zwyrodnienie plamki), lekarz może powstrzymać się od zastosowania soczewki wieloogniskowej. Anatomia oka również może stanowić kryterium wykluczenia, na przykład w przypadku silnej nieregularności rogówki.


Światło – źródło życia ale również niebezpieczne dla oka

Od dłuższego czasu wiadomo, że pewien zakres  światła (promieniowanie ultrafioletowe) może nie tylko uszkadzać skórę (np. oparzenia słoneczne), ale również siatkówkę oka. Tym samym, soczewki wewnątrzgałkowe zawsze zawierają filtr UV usuwający szkodliwe promienie. Wyniki współczesnych badan pokazują, że w szczególności wysoko energetyczne światło uszkadza siatkówkę.

Jednak ochrona przed promieniowaniem UV to nie wszystko. Działając jak filtr, naturalne soczewki chronią siatkówkę również przed  światłem niebieskim. Jeśli naturalne soczewki ulegną zamgleniu z powodu zaćmy i muszą zostać zastąpione przez sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe, tego rodzaju ochrona przestaje już działać, jak pokazują ostatnie badania. Zdrowa siatkówka zawiera żółty materiał ochronny, którego ilość zmniejsza się u osób starszych. W tych przypadkach istnieje niebezpieczeństwo nabycia zwyrodnienia plamki żółtej. Najnowsze osiągnięcie stanowi ultranowoczesna, zwijalna soczewka wewnątrzgałkowa z ochronnym filtrem światła niebieskiego. Filtr światła niebieskiego soczewki zastępuje naturalny filtr światła niebieskiego i pomaga zapobiegać uszkodzeniu siatkówki, takiemu jak zwyrodnienie plamki. Soczewki są odpowiednie również dla młodszych pacjentów  oraz dla pacjentów cierpiących z powodu zmian w siatkówce.   


Opieka pozabiegowa jest obowiązkowa

UWAGA: Jako pacjent ambulatoryjny, ważne jest aby poddać się badaniu w pierwszym dniu po zabiegu oraz kolejno w odstępach wyznaczonych przez okulistę.

Po zabiegu, oko jest zazwyczaj przykryte bandażem ochronnym. Po zabiegu ambulatoryjnym nie wolno prowadzić samochodu. Należy również przyjmować wszystkie lekarstwa, tak jak przepisano.


Widzenie po operacji

Komplikacje po operacji zaćmy zazwyczaj są niewielkie. Przykładowo, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest bardzo rzadkie. Zakażenia są zazwyczaj kontrolowane przez leki.

Wcześniej istniejące choroby oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, cukrzycowa choroba oka, jaskra lub choroba krążenia w nerwie wzrokowym mogą niestety  zmniejszać szanse na dobry wynik operacji.

Zazwyczaj widzenie poprawia się już w pierwszym dniu po zabiegu. Ostrość widzenia wraca dopiero po kilku dniach. W zależności od wybranej mocy i typu soczewek zazwyczaj konieczna jest dodatkowa korekcja okularami, umożliwiająca wyraźne widzenie  bliży i dali. 

Należy zwrócić się do okulisty jeśli Państwo odczuwają pogorszenie ostrości widzenia, mają Państwo czerwone oczy lub odczuwają  nasilający się  ból.

UWAGA: W niektórych przypadkach, pewne pogorszenie ostrości widzenia może następować przez kilka tygodni lub miesięcy. Tak zwane tylne zmętnienie tylnej torebki soczewki (PCO) może być szybko wyeliminowane przy minimalnym ryzyku, przy zastosowaniu c specjalnego lasera.


Co można zrobić żeby wyzdrowieć szybko i bezpiecznie

  • Nie naciskać  i  nie pocierać oka. Podczas pierwszych nocy wskazany może być lekki bandaż na oku.
  • Podczas brania prysznica nie wolno zwilżać twarzy. Przy myciu włosów należy upewnić się aby głowa była zawsze zgięta do tyłu.
  • Wolno oglądać telewizję i czytać. Nie można jednak czytać i oglądać  zbyt wiele w ciągu pierwszych kilku dni.
  • Należy unikać ćwiczeń fizycznych i sportów takich jak pływanie, nurkowanie, jazda na rowerze lub chodzenie do sauny aż do chwili kiedy okulista powie, że można podjąć te aktywności.
  • Ponieważ sztuczne soczewki wpuszczają więcej światła niż naturalne, większość pacjentów będzie potrzebowała okularów przeciwsłonecznych. Chronią one również oczy przed złą pogodą.
  • Zdolność do pracy i możliwość prowadzenia samochodu zależy od ostrości widzenia po zabiegu, a w szczególności od tego czy potrzebne są nowe okulary. Zazwyczaj nowe okulary można przepisać kilka tygodni po operacji.
  • Bardzo ważne jest przyjmowanie przepisanych leków punktualnie i trzymanie się ustalonych wizyt.