Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Zapobieganie chorobom oczu

Każdego dnia nasze oczy cierpią z powodu licznych stresów. Oczy są bardzo ważne – nasz wzrok dostarcza nam najcenniejszych informacji o świecie zewnętrznym. Nie będąc nadmiernie łagodnym dla oczu, można mimo wszystko zrobić dla nich coś dobrego. Zbilansowana, zdrowa dieta zawierająca niezbędne witaminy, wysiłek fizyczny, wszystko co sprzyja dobremu krążeniu krwi jest też dobre dla oczu. Ochrona przed promieniowaniem UV jest również bardzo ważna.  

1


Regularne kontrole u okulisty pomagają diagnozować i leczyć możliwe choroby oczu w odpowiednim momencie. Słuchajcie rad okulisty:


Pracujący z monitorem– zróbcie sobie przerwę!

Wiele osób siedzących przed komputerem przez więcej niż trzy godziny narzeka na suchość, zamazane widzenie, bóle głowy, wrażliwość na światło lub zmęczenie. 


Istnieje wiele sposobów optymalizacji stacji roboczej:


2

  • Płaskie monitory są lepsze dla oczu. Jeśli stosujesz monitor CRT, duża częstotliwość odświeżania może poprawić jakość obrazu i komfort widzenia. Pozycja monitora powinna być prostopadła do źródła światła i niezbyt wysoka.
  • Pośrednie oświetlenie może prowadzić do odbić na ekranie, należy ich unikać.
  • Prawidłowy dystans pomiędzy siedzącym a ekranem wynosi 50 do 80cm.
  • Regularne przerwy są ważne.  Jeśli nie musisz siedzieć przed ekranem cały czas, nie patrz się na monitor podczas przerw w pracy.  

Okulary korekcyjne, w szczególności do pracy lub soczewki kontaktowe czynią życie łatwiejszym.


Dla tych, którzy kochają słońce: okulary przeciwsłoneczne dodają Ci nie tylko szyku

Promieniowanie ultrafioletowe jest szczególnie szkodliwe dla oczu. Tym samym, jest bardzo ważne aby chronić oczy dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Najważniejsze kryteria to gwarantowana ochrona UV, prawidłowa kategoria filtru odblaskowego i dobre dopasowanie.

Kategorię filtru odblaskowego można znaleźć wewnątrz oprawki. Skala obejmuje zakres od 0 (80-100 % przepuszczalności światła) do 4 (ekstremalnie ciemne, nieodpowiednie do prowadzenia samochodu, dobre w wysokie góry i lodowce). Poproś okulistę o  wskazanie jakiej kategorii potrzebujesz do ochrony idealnej.

3


Barwione szkła niekoniecznie chronią oczy

Odcień szkieł nic nie mówi o tym jak chronią przed UV, a jedynie o tym jak redukują światło widzialne. Szkła przeciwsłoneczne powinny jednak chronić przed intensywnym promieniowaniem UV.

W jaki sposób można rozpoznać dobre okulary przeciwsłoneczne? Niestety, nie jest to proste. Znak CE wewnątrz oprawek potwierdza jedynie to, że okulary przeciwsłoneczne spełniają podstawowe wymagania bezpieczeństwa wyznaczone w Dyrektywach UE. Oznakowanie CE nie podlega jakimkolwiek kontrolom. Najlepiej jest kupić okulary przeciwsłoneczne u specjalisty.


Ochrona przez cały czas – i z każdej strony?

Okulary przeciwsłoneczne musza pokrywać oczy w sposób optymalny. Aby uniknąć nadmiernego promieniowania, okulary powinny sięgać co najmniej do brwi, a po bokach do krawędzi twarzy.


W każda pogodę – zdrowe oczy także zimą

Ciągła zmiana temperatur – z niskiej na zewnątrz do wysokiej wewnątrz, oraz suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach wywołują stres dla rogówki i spojówki. Pacjenci z tzw. zespołem suchego oka powinni zapytać okulistę o właściwe środki zaradcze.

Ponadto, osoby bez objawów suchego oka mogą dużo zrobić dla lepszego „klimatu oka” zimą:

  • Regularne przewietrzanie pokoju chroni oczy.
  • Zbilansowana wilgotność powietrza chroni przed przesuszeniem. Należy umieszczać pojemniki z wodą na elementach grzewczych.
  • Regularne przerwy w pracy z monitorem i częste mruganie pomagają unikać objawów wysuszenia oka.  


4


Śnieg może zaszkodzić niechronionym oczom

Promieniowanie UV jest szczególnie szkodliwe zimą. Właściwa ochrona przed słońcem jest obowiązkowa przy sportach zimowych lub wspinaczce, itp. Intensywność światła słonecznego wzrasta wraz z wysokością. Osoby wystawiające swoje oczy bez ochrony na światło ultrafioletowe mogą nabawić się zapaleń rogówki i spojówki. Na dłuższą metę, promienie UV mogą prowadzić do zmętnienia soczewek i ograniczyć widzenie.

Nawet w nizinnych krajach zima ma swoje negatywne strony. Zagrożenia promieniowaniem UVA i UVB w niższych regionach nie powinno się lekceważyć. Śnieg odbija do 95% światła. Okulary ochronne z szeroką ochroną UV oraz dopasowaną oprawką chroniącą przed światłem ultrafioletowym dochodzącym z boków stanowią najlepsza ochronę przed słońcem.


Dla młodych oczu – ochrona dla dzieci

Nie mając żadnego odniesienia, dzieci uważają ubytki widzenia i odbiegające od standardów wrażenia wzrokowe za normalne. Posiadanie zdrowych oczu jest jednak częścią rozwoju umysłowego i jest konieczne dla dobrego wzroku w wieku dorosłym.


Widzieć wszystko to nie zabawa

W przypadku 60% dzieci, słaby wzrok diagnozuje się za późno. Jedno dziecko na dziesięć słabo widzi. Wielu wadom wzroku można zapobiec na stałe, jeśli podejmie się leczenie w odpowiednim momencie. Pamiętajcie o systematycznej kontroli oczu waszych dzieci u okulisty – tylko w ten sposób można uzyskać pewność i mieć szanse na wczesna diagnozę.

5


Dla starszych oczu – ochrona w wieku dorosłym

Pogorszenie wzroku wraz z wiekiem jest nieuniknione. Będąc młodym można jednak zrobić dużo dla swoich oczu, a zatem dla aktywnego życia dorosłego.

Starczowzroczność można skorygować okularami. Zanim czytanie gazety stanie się zbyt męczące, lub ramiona zbyt krótkie dla małego druku, można poprosić okulistę o odpowiednią pomoc dla wzroku. Specjalne okulary ochronne w miejscu pracy stanowią dodatkową pomoc.6

Aby rozpoznać w porę poważną chorobę oczu, po skończeniu 40 roku życia powinno się poddawać badaniu lekarskiemu raz do roku, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości. Jednak wiele chorób oczu jest ciągle diagnozowanych za późno. Dzięki współczesnym urządzeniom diagnostycznym i terapeutycznym, okulista może rozpoznać i leczyć także  inne choroby oczu, np. związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, zespół suchego oka i retinopatię cukrzycową. 


Lista zapobiegania – zalecenia:

Zez i wady wzroku – wczesne badanie kontrolne u okulisty:
•    W wieku 6 miesięcy dla dzieci wysokiego ryzyka (zez, wady wzroku w rodzinie, wcześniactwo)
•    W wieku 31–42 miesięcy dla wszystkich dzieci


Jaskra

Wczesne badanie przesiewowe zapobiegające, możliwej do uniknięcia, stracie wzroku (ryzyko wiąże się z wiekiem):
•    od 40 r.ż.
•    od 30 r.ż. dla osób ciemnoskórych
•    dla każdego pacjenta z krewnym pierwszego stopnia cierpiącym na jaskrę


Profilaktyczna kontrola siatkówki

Celem zapobiegania odklejaniu się siatkówki:
•    raz do roku dla osób krótkowzrocznych (od 3 dioptrii) w każdym wieku  


Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej 

Wczesne wykrycie przez okulistę umożliwia zapobieganie postępującej utracie ostrości widzenia (ryzyko wzrasta z wiekiem):
•    od 60 r.ż.

Kontrola okulistyczna dla kierowców celem uniknięcia niebezpiecznych sytuacji
•    od 40 r.ż.


Objawy które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty:

•    nagła utrata ostrości widzenia, której nie można odzyskać w przeciągu godziny
•    nagła utrata wzroku
•    silny ból oka
•    rozbłyski lub kolorowe pierścienie wokół źródeł światła
•    “deszcz sadzy”: czarne „płatki” opadające w dół  
•    obce ciała w oku
•    oparzenia chemiczne i inne oparzenia oka
•    cięcia, uszkodzenia spowodowane uderzeniem w oko, silnym naciskiem
•    podwójne widzenie

Źródło: Berufsverband der Augenärzte Deutschlands e.V.