Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

st1

st2


Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność to forma wady wzroku.  Nie stanowi choroby ale związaną z wiekiem degenerację elastyczności soczewki. Soczewki się starzeją.  

Tak zwany punkt bliży zostaje przesunięty w kierunku dali . Nie można uzyskać ostrości dla bliskich przedmiotów bez okularów do czytania.


Przyczyny starczowzroczności

Przyczyna starczowzroczności jest utrata elastyczności soczewki oka  (jądra soczewki). W wyniku tego dochodzi do utraty akomodacji, zdolności oka do dostosowania się do różnych odległości oraz do uzyskania ostrości (blisko-daleko).


Kiedy zaczyna się starczowzroczność?

Przeciętnie w wieku średnim, zazwyczaj począwszy od 45 roku życia, większość osób dostrzega, że pojawiły się trudności z uzyskaniem ostrości  na bliskie odległości chociaż ich widzenie dali jest ciągle ostre.

Starczowzroczność zazwyczaj rozpoczyna się łagodnie i pogarsza się z upływem czasu.

Incydentalnie, soczewki zaczynają tracić swoją elastyczność już w bardzo wczesnej młodości. Jednakże, wyniki tego można dostrzec tylko w wieku średnim i później.


Czy starczowzroczność jest dziedziczna?

Nie, stanowi normalną konsekwencję procesu starzenia się.


Jakie dolegliwości występują przy starczowzroczności?

Utrata zdolności do skupiania oka na bliskie odległości oznacza, że małe obiekty nie są już rozpoznawane a czytanie staje się trudne. Dobre oświetlenie odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę. Książki, listy lub gazety muszą być trzymane w dalszej odległości od oka.

Starczowzroczność może powodować bóle głowy. Ogólnie objawy i dolegliwości pogarszają się w ciągu dnia.

WSKAZÓWKA: Należy regularnie badać wzrok u okulisty.


W jaki sposób można korygować starczowzroczność?

Okulista określa siłę refrakcyjną oka a tym samym stopień niezbędnej korekcji. Starczowzroczność można korygować za pomocą okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych oraz chirurgii refrakcyjnej.

  • Szkła do czytania: Szkła do czytania stanowią najprostsze rozwiązanie. Moc  szkieł zależy od wielu oraz pożądanej odległości czytania. Dla osób krótkowzrocznych, nadwzrocznych  lub astygmatyków, zaleca się szkła dwuogniskowe lub progresywne.
  • Soczewki kontaktowe: Po zmierzeniu i zbadaniu oka okulista wybiera właściwe soczewki kontaktowe i jest adaptuje. Jeśli oko toleruje soczewki kontaktowe, stosuje się zasady higieny, przestrzegane są regularnie wizyty u okulisty, soczewki kontaktowe mogą być noszone przez długi okres czasu bez żadnych problemów.
  • Chirurgia: Jeśli szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe nie są pożądane lub z dowolnego powodu nie mogą być noszone, można poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Tak zwane operacje refrakcyjne charakteryzują się wysokim standardem jakości. W zależności od tego, jak daleko postąpiła starczowzroczność, okulista zaleci odpowiedni zabieg. Właściwe i wszechstronne zbadanie oka są oczywiście wymagane.